Inwestowanie w nieruchomości stało się ostatnimi czasy bardzo opłacalne. Co więcej, nieruchomości uważane są za stosunkowo bezpieczne w kontekście lokowania wolnych środków finansowych. Pozostaje pytanie, jak inwestować w nieruchomość i o czym szczególnie warto pamiętać?
Sprzedaż czy wynajem?
Każdy inwestor musi już na samym początku określić, czy inwestycja ma mieć charakter długo-, czy krótkoterminowy. W pierwszym przypadku mówimy o wynajmie nieruchomości, w drugim zaś o odsprzedaniu jej z zyskiem (choć nie zawsze, czasami bowiem inwestorzy oczekują latami na to, aż sytuacja na rynku nieruchomości będzie zachęcać do sprzedaży mieszkania czy domu). Inwestor może również czasowo wynajmować nieruchomość, a następnie ją sprzedać. Wszystko zależy od tego, jak szybko chcemy osiągać zyski z inwestycji. Wynajem zwraca się dosyć długo, jednak jest doskonałą lokatą także na przyszłość. Sprzedaż zaś może zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie, jednak jest to zysk jednorazowy, który powinien być ponownie zainwestowany. Decyzja pomiędzy sprzedażą, a wynajmem uzależniona jest również od ilości czasu i chęci, jakimi dysponuje inwestor. Wynajem oznacza konieczność poszukiwania lokatorów, rozliczania się z nimi oraz ze spółdzielnią czy dostarczycielami usług.
Czekając na dobry moment
Na rynku inwestycji panuje bardzo ogólna zasada, która mówi o tym, żeby kupować w czasie spadków, a sprzedawać w czasie wzrostów. Pozwala to zarobić na różnicy cen transakcyjnych. Zasada ta dotyczy również rynku nieruchomości. Niestety, w ostatnim czasie nie mamy do czynienia ze znaczącymi spadkami, dlatego należy tym uważniej obserwować rynek i szybko reagować na zmiany. Chwilowy spadek zwykle zrekompensowany zostanie ponownym wzrostem, dlatego musimy wychwycić moment, w którym dokonamy inwestycji. Reguła ta sprawdzi się także wtedy, gdy nieruchomość ma być wynajmowana. Dzieje się tak dlatego, że koszty wynajmu stale rosną, przez co jeszcze więcej można zarobić na nieruchomości, jeśli kupimy ją po nieco niższej cenie.
Kapitał na start
Każdy inwestor, który chciałby rozpocząć przygodę z rynkiem nieruchomości, potrzebuje całkiem sporego kapitału na start. Mieszkania, domy i nieruchomości komercyjne kosztują obecnie bardzo dużo, dlatego nie jest możliwe rozpoczęcie inwestowania, jeśli posiadamy niewielki kapitał. Wyjątkiem jest sytuacja, w której decydujemy się zaciągnąć kredyt hipoteczny. W tym przypadku również niezbędny będzie kapitał (czy też wkład) własny, jednak jego wysokość oscyluje w okolicach jedynie 20-30 tysięcy zł. Zaciągnięcie kredytu musi być jednak opłacalne, a korzyści wynikające z inwestycji w nieruchomości przewyższać koszty zobowiązania. Pamiętajmy, że na koszt kredytu składają się:
- prowizja dla banku,
- oprocentowanie,
- ewentualne dodatkowe zabezpieczenia, takie jak na przykład ubezpieczenie.
Warto więc dokładnie obliczyć swoje możliwości kredytowe, a także jego opłacalność. Na rynku bardzo wielu inwestorów działa „na kredyt”, dlatego nie jest to złe rozwiązanie, jednak musi być dobrze przemyślane.
Ryzyko inwestycyjne
Inwestycja każdego rodzaju wiąże się z ryzykiem. Jest ono tym większe, im więcej kapitału wkładamy w inwestycję lub bardziej niepewny jest rynek. Na szczęście rynek nieruchomości jest stosunkowo stabilny, jednak zawsze istnieje ryzyko, że nie uda nam się sprzedać nieruchomości po cenie, jaką uważamy za korzystną. Możemy również nie znaleźć szybko najemcy. Dlatego też inwestowanie najlepiej jest zacząć od jednej nieruchomości, aby zobaczyć, czy ten produkt inwestycyjny rzeczywiście jest dla nas i czy akceptujemy ryzyko z nim związane.